Острозька академія: мудрість і чарівність

Чому академію в Острозі називають українськими Афінами, і в чому ж полягає її культурний феномен?

Не випадково поет Пенкальській в 1600 р писав: «музи оселилися в Острозі, навіть бог мистецтв Аполлон покинув свій острів Делос і перебрався в Україну».

На титульному аркуші однієї з книг прочитала, що князь В.-К. Острозький з Божого веління облаштував «будинок для друкування книг».

Про те, що в кінці 70-х XVI ст. школу в Острозі вважали не просто початковим, а вищим навчальним закладом, свідчить заповіт княгині Гальшки Острозької від 16 березня 1579. Місце для обдарованих дітей виникло як братська школа. З неї вийшли М. Смотрицький, П.Конашевича-Сагайдачний, І. Борецький, Д.Самозванець і інші великі генії.

У друкарні Острозької академії розробили і надрукували першу в світі повну Острозьку Біблію (1 581) і першу граматику церковнослов’янської язика. Це і стало передумовою до майбутнього успіху.

Завдяки князю Острозькому в Україні з’явилися перші уявлення про педагогіку і початковій освіті.

Саме в Острозькій академії вперше застосували поділ учнів на класи, були введені канікули і шкільна програма. В основу навчання грамоті був покладений буквений метод. Управління братськими школами здійснювалося за демократичними принципами: ректор і вчителі цих шкіл вибиралися на загальних зборах братства, до обрання деякі кандидати повинні були викласти свої ідеологічні та педагогічні погляди. Навчання в школі було платним, хоча бідним надавалася допомога.

За щасливим збігом обставин в головній академії Острога розташовувалася найбільша бібліотека і читальний зал, де пахло рукописами і першими в історії книгами.

У 16 столітті з Острозької школою працював Ян Лятос — математик, астроном і геніальний вчений. Прославили Острог визнані українські таланти: Герасим Смотрицький — ректор академії, Іван Вишневський, Дем’ян Наливайко — літератор і поет, а також його брат, Сиверин Наливайко.

Визначальною була сама атмосфера міста і ставлення людей один до одного. Тут гостро відчувалося змішання культурних традицій. Архітектор з Італії допоміг створити замок в стилі Ренесансу, а також ратушу і міські вежі. Сучасний вигляд академії зберіг закладені архітектором основи до наших днів, де пахне і процвітає наука.

Варто зазначити, що на тлі домінуючих в Острозі реформаційних ідей відбувалося і створення нової ідеології. Завдяки Острозькій академії відбулося формування визвольного руху в Україні. В Острозі вперше демократизували політичні принципи, тут навчали висловлювати про все своє власне судження!

 
Острозька академія дала значний імпульс для розвитку освіти в Україні, наблизивши існуючу тут школу до європейських зразків. Вона послужила зразком для братських шкіл, а також стала предтечею появи Києво-Могилянської академії.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *