Хотинская крепость: история, легенды, факты

Історики не наводить точну статистику по кількості замків і фортечних споруд біля України, є тільки приблизні дані — більше 5 000.

Звичайно ж, кожен з них особливий, відмінний від інших починаючи стилем і закінчуючи розмірами.

Сьогодні ми пропонуємо вирушити на Буковину і відкрити для себе, можливо, нове місце відпочинку?

Місто Хотин і його державний історико-культурний заповідник «Хотинська фортеця». Це справжнісінький зразок величного оборонного об’єкта України.

Хотинська фортеця
Місто Хотин називають містом двох світів — мусульманського і християнського. До речі, назва Хотин, від слова «хотіти» або «бажати». Протягом століть там будеш будувати багато церков, які змінювалися мечетями, а потім знову зводилися храми і церкви.

У різні періоди в Хотині жили турецькі і польські воїни, гетьмани і козаки. Кажуть, що в одному з замкових комплексів був розташований турецький басейн і знаменита турецька лазня. Але найцікавішим є існування самого що ні на є справжнього гарем, де за легендою перебувало 30 дівчат.

Хотинська фортеця була споруджена східними слов’янами за часів правління князя Володимира Святославовича.

В середині 18 століття, при правлінні Данила Галицького, зміцнення фортеці перебудували з деревянногона кам’яний лад. Зліва Хотинську фортецю обгороджувало 5 воріт: Ясський, Русские, Бендерська, Подільські і Кам’янецька, а праворуч — фортеця омивалася, як і нині, величним Дністром.

Вона була оточена глибоким ровом і земляним валом, але з часом тут з’явилися потужні стіни, а пізніше — артилерійський бастіон. Замковий двір ділився на дві частини: північний двір використовувався командуванням, південний — гарнізоном.

Цікаво, що на високих стінах збереглися незвичайні символи, які при будівництві були нанесені християнами. Візерунки різних видів — так звані вавілони (символи зодчих Мудрос) і Голгофи (символи святої гори).

 Ці символи були священними для християн, і турки, які прийшли на українську землю, не змогли стерти їх з будівлі. Для цього треба було б руйнувати стіни.
Проходять повз туристів завжди привертає незвичайне пляма на одній із фортечних мурів. Кажуть, його помічали ще в 18 столітті.

Про його походження є вже багато легенд: що це сльози загиблої дівчини і що саме в цьому місці був замурований людина під час будівництва.

Насправді волога пляма утворила оліфа (до такого висновку прийшли після експертизи).

А ще, кажуть, під товщею річкової води ховається справжній скарб часів Хотинської битви. Хтозна, може колись вдасться знайти ці скрині з золотом дорогоцінної посудом і цінною зброєю.

У 1890 році неподалік Хотинської фортеці знайшли скарб. Це були різні монети із Саксонії, Тюрінгії, Чехії, Угорщини та інших країн.

Більше тисячі старовинних монет, знайдених на українських землях, як би це дивно і безглуздо не було, зараз зберігаються в Санкт-Петербурзі.

Хотинська фортеця пережила чимало битв, наступів та господарів.

Хотинська фортеця
Основні дати та події Хотинської фортеці:
Хотинська фортеця в складі російських земель ·
Хотин входить до складу Угорського королівства 1340г. ·
У складі Молдавського князівства з 1375г. ·
Фортеця під правлінням Османської імперії 1617-1788г. ·
Хотинська битва 1621,1673,1788 років ·
Фортеця під правлінням Російської імперії з 1812 р.
Хотинська фортеця
Хотинська фортеця — одна з найяскравіших історичних і архітектурних пам’яток України.

Тут проводилися зйомки багатьох художніх фільмів, серед яких «Гадюка», «Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Три мушкетери», «Стріли Робін Гуда».

 
Серед недавніх — екранізація твору відомого українського письменника Юрія Мушкетика «Яса» та зйомки фільму «Запорозька Січ» за повістю Миколи Гоголя «Тарас Бульба».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *