Володимирський собор
Останні публікації

Троїцький костел єпископів-будівничих Фальчевського і Рупневського в Окольнику

Троїцький костел єпископів-будівничих Фальчевського і Рупневського в ОкольникуТроїцький костел єпископів-будівничих Фальчевського і Рупневського в Околь-нику після цієї пожежі вже неможливо було відновити. Тому кафедру переносять до відремонтованого Петропавлівського храму, а капітулу розміщують в будинку колегіуму.

Врятовану єзуїтську бібліотеку з навчальним приладдям успадковує створювана Едукаційною комісією школа під управлінням академіків. Академія облаштовувалась у відремонтованому корпусі старої капітули і додатково споруджених для неї будівлях.

В іншій частині споруд колишньої Троїцької кафедри влаштовано утримуваний капітулою шпиталь для немічних та сирітський притулок, яким опікувалась місцева шляхтянка Юзефа Поляновська.

Останній давав дівчаткам-сиротам основи медичних знань і згодом став відомий як інститут сестер милосердя.

Скоріше за все, ця пожежа спричинила давно назрілі перебудови у Луцькому гроді старостою Юзефом Чарторийським, відмічені у лаконічному описі Замку під час ревізії 1789 року.32 Ясновельможним князем у вибитій частині замкового муру збудовано канцелярію з передпокоєм, судовим і юридичним залами та приміщеннями для збереження гродських і земських книг. На виході з Замку зведено мурованого моста з склепінчастою аркадою.

Лаконізм ревізорів не перешкоджає нам на рівні сьогоднішніх знань конкретизувати всі обсяги робіт старости Чарторийського, які можна вважати шостим будівельним періодом Луцького Верхнього замку. Разом з тим аналіз характеру цих робіт підводить до висновків про важливість суспільних змін по відношенню до оборонних функцій місцевого гроду.

Як і раніше, для потреб шостого будівельного періоду повторно використано залишок цегли з руїн князівського палацу.

Насамперед це стосується новозбудо-ваної повітової канцелярії на місці князівської резиденції.

її скромним одноповерховим будинком було зайнято лише південну половину палацових фундаментів.

В ньому, на відміну від палаців Любарта і Фальчевського, вже не передбачалось хоча б тимчасове проживання першої особи держави.

З іншого боку, будівництво з вибиттям частини замкового муру, за принципом, апробованим ( місцевою шляхтою дещо раніше в Окольнику, означало остаточну втрату луцьким гродом колись найголовнішої оборонної функції.

Підтвердженням цього є також перероблення входу В’їздової башти із високо-розташованої в’їзної брами та пішохідної хвіртки, до яких прилягав піднятий на палях дерев’яний міст із взводами, на загальну наземну браму в цоколі і низький арковий міст через рів. Цією реконструкцією по влаштуванню зручного входу не передбачалось збереження пропускної системи і воротньої сторожі.

Комментарии запрещены.