Володимирський собор
Останні публікації

Каплиця скорботного Ісуса Христа

Каплиця скорботного  Ісуса Христа

Куплений для бернардинців у костьолу св. Якова в 1646 р. плац став предметом трагічної суперечки. Вона точилася з колишнім власником плацу — каноніком і пробощем костьолу св. Якова ксьондзом М. Поплавським. Ось як це описує бернардинський літописець: «Року 1646 найперша фундаторка [бернардинців — Б. К.] дружина луцького судді А. Стапішевська прикупила плац до того фундуша, а плац, який тягнеться від мурованої пів фігури аж до ріки Глушця, приналежний до костьолу святого Якова, за що дала 400 польських злотих. Але канонік і пробощ св. Якова ксьондз Мацей Поплавський. коли не збирав 40 злотих процентів від Луцького Кагалу, а деякі паші виставили хати на тому плацу, року 1640 дня 5-го травня, вчинив і таїзд, зібравши людей зі свого Німецького фільварку, хотів розрушити ті будинки — коли наші бернардинці боронились, скалічено двох отців, а брата Капанара забито на смерть. Через цс ксьондз Поплавський став звільнений єпископом луцьким його величністю Андрієм Гембпцьким, а процес розпочався в Гродні, детой плац нам став присуджений, а ксьондзу Поплавському за покут)- наказано поставити мурований стовп з кам’яною фігурою сидячого і плачучого Пана Ісуса на тому місці, де стояв дерев’яний костьольчик при колишньому цвинтарі, де зараз знаходиться фруктовий садок Пані Ринської».

Згідно з середньовічним правом суд накладав на вбивцю зобов’язання відшкодувати витрати на поховання жертви, забезпечити церкву певною кількістю воску, замовити служби тощо, а крім того встановити каплицю або хрест.

Поставлений у Луцьку за рішенням суду стовп з фігурою Скорботного Христа привертав увагу — багатьох художників, завдяки чому ми маємо уявлення не лише про нього, алей про його оточення. Добре відомі його зображення на фоні архітектурного комплексу острова Луцьк — давнього міського ядра Луцька. Одне з них — виконана в 1797 р. акварель Казимира Войняківського (1772-1812 pp.) — було знайдене Збігневом Ревським у замку Тарновських поблизу Закопаного. Відомі також гравюри Фурмана і Вагнера з малюнків Алии Потоцькоїз Тишксвичів. За малюнками каплиця була мурованою, чотириярусною і нагадувала дзвіницю. Два нижніх яруси були восьмигранними в плані, верхні — чотиригранними. Дах та покриття між’ярусних карнизів — ґонтові. Прикрашалась каплиця тосканськими колонками, лопатками та нішами з. скульптурами святих одній з ній, містилося різьблення Божо. Матер, з дитями ярусу Олексій Перштейн називав«ю кам’яним стовпом із зображенням Скорботного Спасителя.

Зображення дають можливість з допомогою сучасної основи визначити місцезнаходження стовпа. Виходячи із взаємо розташування на малюнках Верхнього замку і Домініканського костьолу; художники малювали з надзаплавної тераси Стиру на південний захід від Бернардинського кляштору

На одному з кращих давніх планів Луцька — перед Бернардинським костьолом, за огорожею кляштору. над яром показано центричну споруд)’, що відповідає за характером зображення даному стовпу з фігурою Христа.

Після руйнування каплиці скульптуру Скорботного Христа використали для надгробного пам’ятника на католицькому цвинтарі. Відомо, що над могилою Гуклерів стояла скульптура Скорбного Спасителя, яка раніше знаходилася на вулиці Парковій.

Комментарии запрещены.